Děti v Haluzí

Děti z Haluzí Ratolestmi

V naší Tvořivé zahradě jsme – tj. Mája a Simba 🙂 – v roce 2020 iniciovali vznik lesní školky Děti v Haluzí. Vizi jsme během 4 měsíců od května do září uvedli v život – oslovili spolupracovníky, rodiče i děti, nainvestovali mnoho času do legislativy, stavění a zařizování zázemí, získávání financí. Celý první školní rok 2020/21 byl i přes ukrutné tempo a nepřízeň covidového osudu úspěšný – plná kapacita (15 dětí), chápaví a troufám si říci v rámci možností spokojení rodiče i nadšené děti, v závěru dokonce i splacené naše počáteční finanční investice.

Na co energie už nestačila, bylo dobíjení baterek a supervizní práce uvnitř týmu. „Naše dítě“ se od nás odpoutalo, začalo růst, profesionalizovat se, část týmu zakládala školu – zkrátka, tak trochu „u nás, bez nás“ 🙂 Vycítili jsme, že po pilotním roce pustíme náš vzdělávací projekt do světa, předáme otěže, aby se školka a nově vznikající škola mohly společně neomezeně rozvíjet, stejně jako náš pedagogický tým, a my abychom se mohli opět věnovat našim pozemkům a tvoření.

Jsme moc rádi, že naši kolegové pokračují a nově vznikající ratajská škola převzala provozní zaštítění. Lesní klub má tedy od začátku školního roku 2021/22 nového provozovatele. Přejmenoval se na LK Ratolest. Pro jeden školní rok má zázemí ještě zde u nás v Tvořivé zahradě, pro další roky bude hledat nové působiště.

Vážíme si průvodců, jaké prostředí dětem vytvořili – a udrželi. Děkujeme jim i všem dalším kolegům a rodičům, že do toho s námi šli, za všechnu energii, účast a věcné i finanční dary. Přejeme, aby jim všem dělala školka ve své nové podobě radost.

Děkujeme i všem sponzorům, kterým jsme v tom kolotoči nestačili poděkovat! Krom soukromých dárců a všech, kteří se podíleli na úvodní Luční benefiční slavnosti, patří veliké díky:

Makovice – Látky, galanterie, originální výrobky, dílničky, káva
Stavebniny Krauer
Zemní práce Mižišinovi
Tvorba zahrad Compost
Tábořiště Omaha – Střechov nad Sázavou
Městské lesy a rybníky Kutná hora s.r.o. a město Kutná hora
Bezpečnostní dveře Kavan
Město Uhlířské Janovice
IHArch
Alena Janšová dekorace, ubytování
Prostor Plus
Půjčovna lodí Samba
Lidový obchůdek
Výškové práce Vlastimil Krištůfek
TopPlachty

Po těch náročných měsících, kdy jsme náš rodinný život a finance věnovali druhým, se rádi uchylujeme zpět do vlastního nitra. Byla to silná a důležitá životní zkušenost! Jsem na nás hrdá, že jsme něco tak velkého (a tak rychle) dokázali uvést v život. Jsem ráda, že jsme pomohli dětem v našem regionu k alternativě ve vzdělávání. Příště ale určitě budeme více myslet na pomalejší tempo v zájmu opečování vlastních zdrojů všech zúčastněných 🙂 Spolek Děti v Haluzí žije dál a snad v budoucnu pozve opět děti na pozemky Tvořivé zahrady pro mimoškolní aktivity či mateřský klub, jak bylo v plánu, ale taky na to nezbyl čas 🙂 (A taky protože covid.)

Hodně zdraví a radosti

Mája

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *